Alegerea unei pompe de apă pentru agricultură începe cu o întrebare simplă: ce volum de apă trebuie livrat și în cât timp?
O pompă cu debit nominal mare nu este automat potrivită pentru o fermă. Debitul efectiv depinde de înălțimea de pompare, pierderile de presiune din conducte și caracteristicile sistemului de irigare.
În același timp, o pompă aleasă doar după suprafața terenului poate fi subdimensionată în perioadele cu necesar ridicat de apă sau supradimensionată pentru utilizarea obișnuită.
Principiul de bază: mai întâi estimezi necesarul de apă al culturilor, apoi stabilești programul de irigare și debitul pe care pompa trebuie să îl asigure în condițiile reale de funcționare.
Debitul reprezintă volumul de apă transportat de pompă într-o anumită perioadă.
În aplicațiile agricole, debitul este exprimat frecvent în:
Conversiile uzuale sunt:
De exemplu, o pompă care livrează efectiv 6 m³/h transportă 6.000 de litri într-o oră.
Dacă funcționează timp de 5 ore la același debit, volumul total pompat este:
V = 6 m³/h × 5 h = 30 m³
Acest calcul presupune că debitul rămâne constant pe durata funcționării.
Nu neapărat.
În fișele tehnice, debitul maxim poate fi indicat pentru condiții de funcționare diferite de cele existente într-o instalație agricolă.
Pe măsură ce înălțimea manometrică solicitată crește, debitul unei pompe centrifuge cu turație constantă scade, în general, conform curbei sale caracteristice.
De aceea, nu trebuie aleasă o pompă exclusiv după valoarea maximă a debitului afișată în descrierea comercială.
Debitul necesar trebuie verificat pe curba de performanță a modelului, la înălțimea manometrică totală calculată pentru instalație.
Necesarul de apă pentru irigații diferă în funcție de cultură, condițiile meteorologice, caracteristicile solului și etapa de dezvoltare a plantelor.
Nu există o normă sezonieră universală care să poată fi aplicată tuturor culturilor și regiunilor.
În calcul trebuie diferențiate trei noțiuni:
Această diferențiere este importantă deoarece volumul pompat poate fi mai mare decât volumul de apă care ajunge efectiv în zona rădăcinilor.
Principalii factori sunt:
Valorile pentru o fermă concretă trebuie stabilite din date agronomice și climatice relevante, nu doar din suprafața terenului.
Evapotranspirația reprezintă pierderea de apă prin evaporarea de la suprafața solului și prin transpirația plantelor.
În metodologia FAO, necesarul de apă al culturii poate fi estimat prin relația:
ETc = Kc × ETo
Unde:
Coeficientul Kc variază în funcție de cultură și de etapa de dezvoltare.
Formula este utilă pentru estimarea necesarului de apă, dar nu înlocuiește analiza precipitațiilor eficiente, a rezervelor de apă din sol și a condițiilor locale.
În irigații, cantitatea de apă este exprimată frecvent ca înălțime a stratului de apă, în milimetri.
Pentru dimensionarea pompei, această valoare trebuie transformată într-un volum.
Un hectar are o suprafață de 10.000 m².
Un strat uniform de apă de 1 mm are grosimea de 0,001 m.
Volumul corespunzător este:
V = 10.000 m² × 0,001 m = 10 m³
Prin urmare:
1 mm de apă pe 1 ha = 10 m³/ha
Aceasta este una dintre cele mai utile conversii pentru calculul volumelor de irigare.
Presupunem că trebuie aplicat un strat net de apă de 20 mm pe o suprafață de 1 hectar.
Volumul net necesar este:
Vnet = 20 mm × 10 m³/(ha·mm) × 1 ha
Vnet = 200 m³
Pentru 5 hectare, la aceeași normă netă:
Vnet = 20 × 10 × 5 = 1.000 m³
Aceste valori reprezintă volumul net corespunzător stratului de apă considerat. Volumul care trebuie pompat poate fi mai mare dacă sistemul are pierderi.
Nu toată apa preluată din sursă ajunge în zona în care este utilizată de plante.
În funcție de sistem, pot exista pierderi prin evaporare, derivă, scurgeri, distribuție neuniformă sau alte mecanisme.
Pentru un calcul simplificat, volumul brut poate fi estimat prin relația:
Vbrut = Vnet / Ea
Unde:
Eficiența utilizată în calcul trebuie să corespundă limitelor sistemului analizat. Dacă sunt incluse și pierderile de transport, acestea nu trebuie contabilizate încă o dată separat.
Presupunem că o cultură necesită un volum net de 200 m³, iar eficiența totală relevantă pentru calcul este de 80%.
Valoarea de 80% este o ipoteză de calcul, nu o performanță garantată pentru un anumit sistem de irigare.
Vbrut = 200 m³ / 0,80
Vbrut = 250 m³
În acest exemplu, trebuie furnizați 250 m³ pentru a asigura un volum net util de 200 m³.
Diferența de 50 m³ reprezintă pierderile incluse în ipoteza de eficiență.
Nu se poate formula o regulă universală pentru orice cultură și instalație.
Irigarea prin picurare poate permite aplicarea localizată a apei și poate reduce anumite pierderi, dacă sistemul este proiectat și exploatat corespunzător.
Aspersiunea poate fi potrivită pentru alte culturi și configurații de teren.
Comparația trebuie să țină cont de eficiența reală, uniformitatea distribuției, necesarul culturii și condițiile meteorologice.
După stabilirea volumului brut de apă care trebuie livrat, debitul mediu necesar poate fi estimat din timpul disponibil pentru pompare.
Formula este:
Q = V / t
Unde:
Formula este corectă pentru calculul debitului mediu aferent unui volum și unui interval de timp.
Totuși, debitul de proiectare poate fi diferit dacă irigarea se face pe sectoare sau dacă există perioade cu necesar de vârf.
Presupunem următoarele condiții:
Toate aceste valori sunt ipoteze didactice. Nu reprezintă o normă de irigare pentru o anumită cultură.
Pasul 1: calculul volumului sezonier
V = 10 ha × 500 m³/ha
V = 5.000 m³
Pasul 2: calculul timpului total de pompare
t = 80 zile × 8 h/zi
t = 640 h
Pasul 3: calculul debitului mediu
Q = 5.000 m³ / 640 h
Q = 7,8125 m³/h
Prin conversie:
Q = 7.812,5 l/h ≈ 130,2 l/min
Rezultatul corect este de aproximativ 7,81 m³/h, nu 6,25 m³/h.
Atenție: acesta este debitul mediu necesar pentru distribuirea volumului sezonier presupus în cele 640 de ore disponibile. Nu demonstrează că o pompă de 7,81 m³/h poate acoperi automat necesarul zilnic maxim al culturilor.
Necesarul de apă al culturilor nu este constant pe tot parcursul sezonului.
În anumite perioade, evapotranspirația poate fi mai ridicată, iar precipitațiile insuficiente.
În alte perioade, necesarul de irigare poate fi redus sau chiar absent.
Prin urmare, debitul calculat din volumul sezonier și numărul total de ore disponibile este util pentru o estimare inițială, dar nu este suficient pentru dimensionarea finală.
Debitul de vârf este debitul necesar pentru a acoperi cerințele sistemului în perioada de solicitare relevantă pentru proiectare.
Acesta trebuie determinat din necesarul de apă al culturilor, programul de irigare și durata disponibilă pentru aplicare.
De exemplu, dacă necesarul zilnic crește, dar numărul de ore disponibile pentru udare rămâne același, debitul necesar poate crește.
Presupunem o suprafață de 10 hectare, un necesar net zilnic de 5 mm și o eficiență totală de aplicare de 80%.
Aceste valori sunt alese doar pentru demonstrarea metodei de calcul.
Volumul net zilnic este:
Vnet = 5 mm × 10 m³/(ha·mm) × 10 ha
Vnet = 500 m³/zi
Volumul brut zilnic este:
Vbrut = 500 / 0,80 = 625 m³/zi
Dacă întreaga cantitate trebuie pompată în 10 ore:
Q = 625 m³ / 10 h
Q = 62,5 m³/h
Rezultatul este mult mai mare decât debitul mediu sezonier de 7,81 m³/h din exemplul anterior.
Diferența nu reprezintă o contradicție: cele două calcule folosesc ipoteze diferite și descriu solicitări diferite.
Exemplul arată de ce necesarul din perioada de vârf trebuie evaluat separat.
Nu.
Programul de irigare poate fi organizat în funcție de capacitatea solului de a stoca apă, de intervalele de udare, de cerințele culturii și de disponibilitatea sursei.
Nu trebuie confundat necesarul zilnic estimat cu obligația de a aplica exact acel volum în fiecare zi.
Dimensionarea trebuie să țină cont de strategia agronomică de irigare și de capacitatea sistemului de a acoperi deficitul de apă în intervalele stabilite.
În multe instalații agricole, terenul este împărțit în sectoare care sunt irigate succesiv.
Sectorizarea poate permite utilizarea unei pompe cu un debit mai mic decât suma debitelor tuturor consumatorilor instalați, cu condiția ca timpul disponibil să fie suficient.
În loc să alimenteze simultan întreaga suprafață, pompa furnizează apă către unul sau mai multe sectoare active.
Fiecare sector are un debit necesar și o durată de funcționare.
Debitul pompei trebuie corelat cu sectoarele care funcționează simultan.
Presupunem că o instalație are patru sectoare identice, fiecare necesitând un debit de 5 m³/h.
Dacă toate funcționează simultan:
Qtotal = 4 × 5 = 20 m³/h
Dacă funcționează câte un singur sector:
Qactiv = 5 m³/h
În al doilea caz, pompa trebuie să asigure debitul sectorului activ la presiunea necesară acestuia.
Totuși, durata totală a udării crește dacă sectoarele sunt operate succesiv.
Prin urmare, sectorizarea nu reduce volumul total de apă necesar culturilor. Ea modifică debitul instantaneu și programul de funcționare.
Pentru două sectoare identice de câte 5 m³/h:
Qtotal = 2 × 5 = 10 m³/h
Acest debit trebuie verificat împreună cu înălțimea manometrică necesară.
Nu este suficient ca pompa să aibă un debit maxim declarat de 10 m³/h.
În sistemele de picurare, debitul poate fi estimat din numărul de emițătoare care funcționează simultan și debitul nominal al fiecăruia.
Formula simplificată este:
Qtotal = N × qe
Unde:
Presupunem un sector cu 2.000 de picurătoare, fiecare având un debit nominal de 2 l/h la presiunea specificată de producător.
Qtotal = 2.000 × 2 l/h
Qtotal = 4.000 l/h = 4 m³/h
Pompa trebuie să poată alimenta sectorul la debitul și presiunea cerute de instalație.
Debitul real al picurătoarelor poate varia cu presiunea și cu caracteristicile lor constructive.
În cazul emițătoarelor cu compensare de presiune, trebuie respectat domeniul de funcționare declarat de producător.
Picurătoarele pot fi sensibile la impurități, în funcție de construcția lor.
De aceea, sistemele de picurare necesită o filtrare adaptată calității apei și cerințelor producătorilor emițătoarelor.
Filtrarea trebuie dimensionată la debitul efectiv al sectoarelor alimentate.
Într-un sistem cu aspersoare, debitul necesar poate fi estimat prin însumarea debitelor aspersoarelor care funcționează simultan.
Formula este:
Qtotal = q1 + q2 + ... + qn
Unde q1, q2 și celelalte valori reprezintă debitele aspersoarelor active.
Presupunem că un sector include 12 aspersoare identice, fiecare cu un debit nominal de 0,6 m³/h la presiunea de lucru specificată.
Qtotal = 12 × 0,6 m³/h
Qtotal = 7,2 m³/h
Acesta este debitul nominal total al sectorului, pentru condițiile presupuse.
În practică, trebuie verificată și presiunea necesară la aspersoare, precum și pierderile de presiune din rețea.
Debitul fiecărui aspersor depinde de presiunea disponibilă și de caracteristicile duzei.
Dacă presiunea este prea mică sau distribuția hidraulică este neuniformă, aspersoarele pot funcționa diferit față de valorile nominale.
De aceea, calculul debitului trebuie completat cu verificarea presiunii și a uniformității de aplicare.
O pompă nu poate furniza în mod sustenabil mai multă apă decât permite sursa, fără riscul apariției unor probleme de exploatare.
Capacitatea sursei trebuie evaluată înainte de alegerea echipamentului.
În cazul unui puț, este important să fie cunoscut debitul exploatabil și comportamentul nivelului apei în timpul pompării.
Un nivel static ridicat nu garantează un debit suficient în exploatare.
La alegerea pompei trebuie luate în considerare nivelul dinamic, condițiile de funcționare și recomandările rezultate din evaluarea sursei.
Un bazin poate permite acumularea apei și utilizarea ei într-un interval mai scurt decât cel în care este alimentat.
În acest caz, debitul de alimentare al rezervorului și debitul pompei de irigare pot fi diferite.
Volumul de stocare trebuie calculat astfel încât să acopere diferența dintre consum și alimentare în intervalele relevante.
Trebuie verificate disponibilitatea apei, variațiile nivelului, calitatea apei și condițiile de captare.
În funcție de amplasament și de utilizare, pot exista cerințe administrative și tehnice aplicabile captării apei.
Acestea trebuie verificate pentru situația concretă, fără a presupune că toate sursele au același regim de utilizare.
Durata necesară de funcționare rezultă din volumul de apă care trebuie livrat și debitul efectiv al pompei.
Formula este:
t = V / Q
Unde:
Presupunem că trebuie livrați 60 m³ de apă, iar pompa asigură efectiv 10 m³/h în instalația respectivă.
t = 60 m³ / 10 m³/h
t = 6 ore
Rezultatul este valabil dacă debitul rămâne aproximativ constant.
Depinde de model, motor, condițiile de răcire și limitele de exploatare.
Unele pompe sunt proiectate pentru funcționare continuă în condiții specificate, iar altele pot avea restricții.
Nu există o durată zilnică optimă universală.
Programul de irigare trebuie corelat cu regimul de funcționare permis de producător.
Nu neapărat.
O pompă supradimensionată poate funcționa departe de zona sa de randament favorabil, poate necesita reglaje suplimentare și poate produce condiții hidraulice necorespunzătoare.
În schimb, o pompă prea mică poate să nu asigure volumul necesar în intervalul disponibil.
Alegerea trebuie făcută pentru debitul și înălțimea manometrică necesare, ținând cont de programul real de funcționare.
O rezervă de dimensionare poate fi justificată în anumite proiecte, dar nu trebuie introdusă arbitrar.
Adăugarea automată a unui procent poate conduce la alegerea unei pompe mai mari decât este necesar.
Acest lucru nu garantează o funcționare mai sigură sau mai economică.
Rezerva trebuie fundamentată prin analiza instalației, nu folosită pentru a compensa lipsa unui calcul hidraulic.
Nu.
Uzura, colmatarea și întreținerea pot influența performanța în exploatare, dar nu este corect să presupunem o reducere fixă a debitului pentru toate pompele.
Menținerea performanței depinde de calitatea apei, condițiile de utilizare și întreținerea corespunzătoare.
Două ferme cu aceeași suprafață pot avea necesare de apă foarte diferite.
Contează cultura, clima, solul și programul de irigare.
Necesarul de apă trebuie estimat pentru condițiile concrete ale culturii și amplasamentului.
Valorile orientative nu trebuie transformate în reguli generale.
Debitul se exprimă, de exemplu, în m³/h, iar volumul în m³.
O pompă de 10 m³/h nu livrează automat 10 m³ dacă funcționează mai puțin de o oră.
Debitul mediu sezonier poate fi insuficient pentru perioadele cu necesar ridicat.
Trebuie analizat programul de irigare în condițiile relevante pentru proiectare.
Volumul pompat poate fi mai mare decât volumul net necesar culturii.
Calculul trebuie să țină cont de eficiența relevantă a sistemului.
Debitul necesar depinde de numărul consumatorilor care funcționează simultan.
Nu trebuie adunate debitele tuturor sectoarelor dacă acestea sunt alimentate succesiv.
Capacitatea puțului, bazinului sau sursei de suprafață trebuie verificată.
Debitul disponibil poate limita programul de irigare.
Debitul real trebuie verificat la înălțimea manometrică solicitată.
Valoarea maximă declarată nu descrie singură performanța în instalație.
Supradimensionarea nu este o soluție universală pentru incertitudinile de calcul.
Rezerva trebuie justificată tehnic.
Același volum de apă necesită un debit mai mare dacă trebuie livrat într-un interval mai scurt.
Programul de funcționare este esențial pentru dimensionare.
Înainte de a compara modele de pompe agricole, pregătește următoarele informații:
Ultimele trei informații sunt esențiale pentru calculul înălțimii manometrice totale, care trebuie corelată cu debitul înainte de selectarea pompei.
Debitul necesar unei pompe agricole nu poate fi stabilit corect doar din suprafața terenului sau din valoarea maximă prezentată în fișa comercială.
Calculul trebuie să pornească de la necesarul de apă al culturilor, să includă pierderile relevante ale sistemului și să țină cont de timpul disponibil pentru irigare.
În exemplul ipotetic cu 10 hectare, 5.000 m³ de apă și 640 de ore de pompare, debitul mediu calculat este de aproximativ 7,81 m³/h. Totuși, necesarul din perioadele de vârf poate conduce la un debit de proiectare diferit.
Sectorizarea, tipul consumatorilor și capacitatea sursei pot modifica semnificativ cerințele de funcționare.
Verdict tehnic: debitul calculat reprezintă doar primul pas. Pentru alegerea efectivă a pompei, trebuie stabilită și înălțimea manometrică totală, incluzând diferența de nivel, pierderile de presiune și presiunea necesară la sistemul de irigare.
Abia după corelarea acestor parametri cu curba de performanță a pompei se poate evalua dacă un anumit model este potrivit pentru aplicația agricolă.
După calcularea debitului necesar pentru irigații, următorul pas este determinarea înălțimii manometrice totale. Aceasta arată ce energie trebuie să transfere pompa fiecărei unități de greutate a apei pentru a o transporta de la sursă până la punctul de utilizare.
Înălțimea manometrică totală se exprimă în metri coloană de apă, notați frecvent mCA sau m.
O pompă agricolă nu trebuie aleasă doar după debitul maxim declarat. Ea trebuie să poată furniza debitul necesar la înălțimea manometrică solicitată de instalație.
De exemplu, două pompe pot avea același debit maxim declarat, dar performanțe foarte diferite atunci când trebuie să alimenteze aspersoare, să transporte apa prin conducte lungi sau să o ridice la o cotă superioară.
Principiul esențial: alegerea pompei se face pentru un punct de funcționare definit prin debitul Q și înălțimea manometrică totală H, nu prin compararea separată a valorilor maxime din fișa comercială.
Înălțimea manometrică totală reprezintă sarcina hidraulică pe care pompa trebuie să o asigure pentru a obține debitul dorit în instalație.
Într-un calcul simplificat pentru o instalație agricolă, aceasta poate include:
Pentru o configurație obișnuită, cu rezervor de alimentare deschis la atmosferă și consumator cu presiune specificată, se poate utiliza relația simplificată:
HMT ≈ Hgeo + Hpres + Hp
Unde:
Formula este valabilă pentru ipotezele menționate. În instalațiile mai complexe, calculul trebuie realizat prin bilanțul complet al energiei între punctele de referință alese.
Diferența de nivel reprezintă distanța verticală dintre suprafața apei la sursă și punctul de livrare considerat.
Dacă apa trebuie transportată la o cotă superioară, pompa trebuie să furnizeze energia necesară ridicării acesteia.
Dacă punctul de livrare se află la o cotă inferioară, diferența de nivel poate contribui favorabil la bilanțul energetic.
Nu trebuie confundată adâncimea totală a puțului cu diferența efectivă de nivel pe care pompa trebuie să o învingă.
Anumite sisteme de irigare necesită o presiune minimă pentru funcționarea corespunzătoare.
De exemplu, aspersoarele și picurătoarele sunt proiectate să funcționeze în anumite domenii de presiune.
Presiunea necesară trebuie preluată din documentația consumatorilor, nu presupusă pe baza tipului general de irigare.
Pe măsură ce apa circulă prin conducte și componente, apar pierderi de energie din cauza frecării și a rezistențelor locale.
Aceste pierderi depind de debit, diametrul interior al conductei, lungime, rugozitate, fitinguri și alte caracteristici ale instalației.
Nu există o valoare fixă a pierderilor pentru fiecare 100 de metri de conductă orizontală.
Presiunea este exprimată frecvent în bari, în timp ce curbele pompelor folosesc adesea metri coloană de apă.
Conversia se face prin relația:
H = Δp / (ρ × g)
Unde:
Presupunem apă cu densitatea aproximativă de 1.000 kg/m³.
Deoarece 1 bar = 100.000 Pa:
H = 200.000 Pa / (1.000 kg/m³ × 9,81 m/s²)
H ≈ 20,39 m
Prin urmare, o presiune diferențială de 2 bari corespunde aproximativ unei înălțimi de 20,4 m coloană de apă.
Pentru calcule orientative cu apă, se folosește frecvent aproximația:
1 bar ≈ 10,2 mCA
Valoarea exactă depinde de densitatea fluidului.
O conductă orizontală nu necesită o înălțime geometrică suplimentară doar pentru că este lungă. Totuși, transportul apei prin conductă produce pierderi de sarcină.
Aceste pierderi cresc, în general, odată cu debitul și cu lungimea conductei.
La același debit, o conductă cu diametru interior mai mic poate produce pierderi de sarcină considerabil mai mari.
Pentru calculul pierderilor distribuite de sarcină într-o conductă se poate utiliza relația:
hf = λ × (L / D) × [v² / (2g)]
Unde:
Coeficientul de frecare depinde de regimul de curgere și de rugozitatea relativă a conductei.
Calculul poate fi realizat prin metode și instrumente de dimensionare hidraulică adecvate.
Viteza medie poate fi estimată prin relația:
v = Q / A
Unde:
Pentru o conductă circulară:
A = π × D² / 4
Diametrul utilizat în calcul trebuie să fie diametrul interior efectiv, nu doar dimensiunea nominală înscrisă pe conductă.
Presupunem:
Transformăm debitul:
Q = 10 / 3.600 ≈ 0,002778 m³/s
Calculăm aria:
A = π × 0,05² / 4 ≈ 0,001963 m²
Viteza apei este:
v = 0,002778 / 0,001963 ≈ 1,415 m/s
Aplicăm formula Darcy–Weisbach:
hf = 0,025 × (100 / 0,05) × [1,415² / (2 × 9,81)]
hf ≈ 5,10 m
În condițiile ipotetice alese, pierderea distribuită de sarcină este de aproximativ 5,1 m.
Rezultatul nu include pierderile locale din coturi, robinete, filtre sau alte componente.
Nu reprezintă o regulă universală pentru orice conductă de 100 m. Modificarea diametrului, debitului sau coeficientului de frecare schimbă rezultatul.
Diametrul interior al conductei influențează viteza apei și pierderile de sarcină.
Pentru același debit, reducerea diametrului interior conduce la creșterea vitezei medii.
În multe situații, acest lucru produce și o creștere importantă a pierderilor de presiune.
Diametrul racordului pompei nu stabilește automat diametrul optim al întregii conducte de transport.
O conductă lungă poate necesita un diametru diferit pentru limitarea pierderilor de sarcină.
Alegerea trebuie făcută în funcție de debit, lungime, material și costul total al instalației.
Nu neapărat.
Creșterea diametrului poate reduce pierderile de sarcină, dar poate majora costul conductelor, fitingurilor și lucrărilor de montaj.
Dimensionarea urmărește un compromis între investiția inițială și costurile de exploatare.
Pierderile de presiune pot deveni ridicate, iar debitul efectiv al pompei poate scădea.
În funcție de configurație, pot apărea și viteze de curgere necorespunzătoare sau alte probleme hidraulice.
Nu este corect să afirmăm că o anumită dimensiune, precum 1 inch, este întotdeauna insuficientă pentru irigații. Evaluarea trebuie făcută pentru debitul și lungimea reale.
Presupunem o instalație care alimentează un sector de aspersiune dintr-un bazin deschis la atmosferă.
Datele ipotetice sunt:
Hgeo = 5 m
Folosind aproximația de 10,2 mCA pentru 1 bar:
Hpres ≈ 2 × 10,2 = 20,4 m
Hp = 5,1 + 2 = 7,1 m
HMT ≈ 5 + 20,4 + 7,1
HMT ≈ 32,5 m
În acest exemplu, pompa trebuie să poată furniza aproximativ 10 m³/h la o înălțime manometrică de 32,5 m.
Rezultatul presupune că termenii energetici neincluși sunt neglijabili pentru configurația analizată.
Important: nu trebuie aleasă o pompă doar pentru că are debit maxim de 10 m³/h și înălțime maximă de 32,5 m. Trebuie verificat dacă modelul poate furniza simultan debitul și înălțimea solicitate.
Curba caracteristică Q–H arată relația dintre debitul furnizat de pompă și înălțimea manometrică produsă, în condițiile specificate de producător.
Pentru o pompă centrifugă cu turație constantă, înălțimea manometrică disponibilă scade, în general, pe măsură ce debitul crește.
Debitul maxim indică o limită de performanță declarată pentru anumite condiții.
Nu trebuie presupus că pompa poate furniza acest debit la orice presiune.
Înălțimea manometrică maximă declarată pentru multe pompe centrifuge este asociată unui debit foarte mic sau apropiat de zero.
Nu reprezintă automat înălțimea disponibilă la debitul necesar irigării.
Punctul de funcționare rezultă din intersecția curbei caracteristice a pompei cu curba caracteristică a instalației.
Acesta determină debitul și înălțimea manometrică efective pentru condițiile analizate.
Dacă instalația are mai multe sectoare, punctul de funcționare poate fi diferit pentru fiecare configurație de consumatori activi.
Punctul de randament maxim, denumit frecvent BEP, reprezintă punctul de pe curba pompei în care randamentul acesteia este maxim în condițiile de referință.
Funcționarea în apropierea domeniului recomandat de producător poate fi importantă pentru eficiență și fiabilitate.
Nu trebuie presupus că orice pompă funcționează optim la debitul maxim declarat.
Puterea hidraulică reprezintă rata la care pompa transferă energie hidraulică fluidului.
Pentru apă, se poate utiliza relația:
Ph = ρ × g × Q × H
Unde:
Folosim următoarele valori ipotetice:
Ph = 1.000 × 9,81 × 0,002778 × 32,5
Ph ≈ 886 W ≈ 0,89 kW
Aceasta este puterea hidraulică transferată apei în condițiile presupuse.
Nu reprezintă puterea electrică absorbită și nici puterea nominală necesară a motorului.
Pompa și motorul au pierderi energetice.
Prin urmare, puterea necesară la arborele pompei este mai mare decât puterea hidraulică transferată apei.
Relația simplificată este:
Parbore = Ph / ηp
Unde ηp este randamentul pompei la punctul de funcționare.
Presupunem că pompa are un randament de 60% la punctul analizat.
Această valoare este o ipoteză de calcul, nu o caracteristică atribuită unui model concret.
Parbore = 0,886 kW / 0,60
Parbore ≈ 1,48 kW
Rezultatul reprezintă puterea mecanică necesară la arborele pompei pentru condițiile considerate.
Pentru o pompă acționată de un motor electric, puterea electrică absorbită depinde și de randamentul motorului.
Relația simplificată este:
Pel = Parbore / ηm
Presupunem, exclusiv pentru exemplu, un randament al motorului de 85%.
Pel = 1,48 kW / 0,85
Pel ≈ 1,74 kW
Aceasta este o estimare a puterii electrice active absorbite pentru ipotezele alese, fără alte pierderi suplimentare.
Consumul de energie pentru o oră de funcționare la această putere constantă ar fi aproximativ 1,74 kWh.
În România, pentru motoare se utilizează frecvent calul-putere metric, CP.
Conversia aproximativă este:
1 CP ≈ 0,7355 kW
Prin urmare:
1 kW ≈ 1,36 CP
Pentru exemplul anterior:
1,48 kW ≈ 2,01 CP
Aceasta este puterea mecanică estimată la arbore, nu o recomandare de alegere a unui motor comercial de 2 CP.
Motorul trebuie selectat ținând cont de curba de putere absorbită a pompei, condițiile de pornire, regimul de funcționare și recomandările producătorului.
Puterea motorului nu determină singură debitul și înălțimea manometrică disponibile.
Performanța depinde și de proiectarea hidraulică a pompei, turație, randament și caracteristicile rotorului.
Două pompe cu motoare de aceeași putere nominală pot avea curbe Q–H diferite.
Nu.
O pompă cu motor mai puternic nu este automat mai eficientă sau mai potrivită pentru o anumită instalație.
Trebuie comparate performanțele reale la debitul și înălțimea manometrică solicitate.
Unele pompe sunt proiectate pentru transportul unor volume mari de apă la înălțimi manometrice relativ reduse.
Acestea pot fi potrivite pentru transfer între rezervoare sau anumite aplicații de alimentare.
Totuși, pot fi nepotrivite pentru sisteme de aspersiune care necesită presiune mai ridicată.
Alte pompe sunt proiectate pentru a furniza înălțimi manometrice mai mari la anumite debite.
Pot fi utilizate în aplicații în care există diferențe importante de nivel sau consumatori cu cerințe de presiune ridicate.
Nu trebuie presupus că acestea furnizează automat și cele mai mari debite.
Alegerea depinde în primul rând de tipul sursei, nivelul apei, debitul necesar și înălțimea manometrică totală.
Disponibilitatea alimentării electrice, mobilitatea și condițiile de întreținere sunt criterii suplimentare.
Pompa submersibilă funcționează introdusă în lichid, conform condițiilor de instalare prevăzute de producător.
Este utilizată frecvent pentru alimentarea din puțuri și foraje, dar există și modele destinate altor aplicații.
Un avantaj important este că nu trebuie să aspire apa printr-o conductă lungă aflată deasupra nivelului sursei.
Totuși, alegerea trebuie să țină cont de diametrul puțului, nivelul dinamic al apei, debitul exploatabil, răcirea motorului și caracteristicile apei.
Pompa de suprafață este amplasată în afara apei și este alimentată printr-o conductă de aspirație.
Poate fi potrivită pentru alimentarea din bazine, rezervoare, canale sau alte surse accesibile, dacă sunt respectate condițiile de aspirație.
Accesul la echipament poate fi mai simplu pentru anumite operații de întreținere.
Totuși, amplasarea deasupra nivelului apei introduce limitări legate de presiunea atmosferică, pierderile pe aspirație și riscul de cavitație.
Motopompa este un ansamblu format din pompă și motor termic, de regulă alimentat cu benzină sau motorină.
Poate fi utilă în aplicații mobile sau în locuri fără alimentare electrică disponibilă.
Totuși, autonomia, consumul de combustibil, zgomotul, emisiile și întreținerea motorului trebuie luate în considerare.
O motopompă nu este automat mai potrivită decât o pompă electrică pentru distanțe mari sau debite ridicate.
Capacitatea de aspirație a unei pompe de suprafață este limitată de condițiile fizice ale instalației.
Într-un sistem cu aspirație dintr-un rezervor deschis, presiunea atmosferică disponibilă și pierderile pe conducta de aspirație influențează înălțimea maximă de aspirație posibilă.
La nivelul mării, presiunea atmosferică standard corespunde aproximativ unei coloane de apă de 10,3 m.
Aceasta este o limită teoretică de referință, nu o înălțime practică de aspirație garantată.
În exploatare intervin:
Prin urmare, înălțimea practică de aspirație trebuie verificată pentru modelul și instalația concretă.
NPSH este o mărime utilizată pentru evaluarea condițiilor de presiune la intrarea în pompă, în raport cu presiunea de vapori a lichidului.
În practică se diferențiază:
Pentru funcționare corespunzătoare trebuie respectate cerințele producătorului privind NPSH și marja necesară.
Cavitația poate apărea atunci când presiunea locală scade suficient pentru formarea bulelor de vapori, care ulterior se pot condensa sau imploda în zone cu presiune mai mare.
Fenomenul poate provoca zgomot, vibrații, reducerea performanței și deteriorarea unor suprafețe ale pompei.
Nu orice zgomot al pompei indică însă cavitație.
Nu.
Funcția de autoamorsare ajută pompa să gestioneze procesul de amorsare în condițiile pentru care a fost proiectată.
Nu elimină limitele fizice ale aspirației și nu permite automat pomparea de la orice adâncime.
Pentru puțuri cu nivel dinamic situat prea jos pentru o pompă de suprafață, poate fi necesară o soluție submersibilă sau o altă configurație tehnică adecvată.
Tipul de acționare influențează alimentarea, mobilitatea, costurile de exploatare și întreținerea.
Totuși, comparația trebuie făcută între echipamente capabile să asigure același debit la aceeași înălțime manometrică.
O pompă electrică poate fi o soluție potrivită atunci când există alimentare electrică adecvată și instalația necesită funcționare regulată.
Avantajele posibile includ automatizarea și eliminarea alimentării periodice cu combustibil la locul pompei.
Trebuie verificate puterea electrică disponibilă, condițiile de alimentare, protecțiile și compatibilitatea cu instalația.
Poate fi utilă pentru aplicații mobile sau sezoniere, în special în zone fără rețea electrică disponibilă.
Autonomia depinde de rezervor, consum și condițiile de exploatare.
Consumul nu trebuie estimat exclusiv din puterea nominală a motorului.
Un ansamblu diesel poate fi justificat în anumite aplicații agricole, în funcție de puterea necesară, regimul de utilizare și costurile de exploatare.
Totuși, nu se poate afirma că toate motopompele diesel consumă un anumit număr de litri pe oră sau economisesc un procent fix față de cele pe benzină.
Comparația trebuie să utilizeze date tehnice pentru modele concrete și condiții comparabile.
Răspunsul depinde de:
O comparație corectă trebuie realizată pentru același serviciu hidraulic: același volum de apă transportat în condiții echivalente.
Nu toate pompele sunt proiectate pentru aceeași calitate a apei.
Unele sunt destinate apei curate, în timp ce altele permit transportul anumitor particule solide sau impurități.
Capacitatea de a pompa apă cu impurități trebuie verificată în documentația modelului.
Acestea sunt proiectate pentru condițiile de calitate a apei specificate de producător.
Nu trebuie presupus că pot transporta fără probleme nisip, nămol sau alte particule abrazive.
Anumite pompe sunt proiectate pentru transportul apei care conține particule solide.
Totuși, trebuie verificate dimensiunea maximă admisă a particulelor, concentrația permisă și natura impurităților.
O pompă care permite trecerea unor particule mari nu este automat rezistentă la abraziunea provocată de nisip fin.
Pompele destinate apei murdare pot avea construcții hidraulice adaptate transportului unor impurități.
Totuși, multe modele nu sunt concepute pentru a furniza presiunile necesare anumitor sisteme de aspersiune.
De aceea, alegerea unei pompe de apă murdară nu trebuie făcută doar pentru că sursa conține nisip sau alge.
În funcție de configurație, pot fi necesare site, sorburi sau alte elemente de protecție împotriva impurităților.
Acestea trebuie dimensionate astfel încât să nu introducă pierderi de presiune excesive și să nu afecteze condițiile de aspirație.
Un filtru prea restrictiv pe aspirație poate contribui la funcționarea necorespunzătoare a pompei.
Înainte de cumpărare, compară modelele pe baza datelor tehnice relevante pentru instalația ta.
Verifică dacă pompa poate furniza debitul necesar la înălțimea manometrică totală calculată.
Nu utiliza separat valorile maxime de debit și înălțime.
Verifică dacă punctul de funcționare se află în domeniul permis și recomandat de producător.
Funcționarea prelungită în afara acestui domeniu poate afecta performanța sau fiabilitatea.
Verifică puterea necesară la punctul de funcționare și compatibilitatea cu motorul.
Nu presupune că puterea nominală a motorului este egală cu puterea hidraulică transferată apei.
Randamentul influențează energia necesară pentru transportul apei.
Compară randamentele în condiții hidraulice echivalente.
Pentru pompele de suprafață, verifică cerințele privind NPSH, înălțimea de aspirație și condițiile de amorsare.
Verifică temperatura, tipul fluidului și limitele privind particulele sau impuritățile.
Verifică orientarea, răcirea, protecțiile și celelalte cerințe specifice modelului.
Nu presupune că orice pompă poate funcționa continuu la orice punct de pe curbă.
Respectă domeniul și regimul de exploatare declarate de producător.
Debitul maxim nu arată singur ce poate furniza pompa la presiunea necesară.
Puterea nominală nu descrie singură performanța hidraulică.
Calculul trebuie să includă și pierderile de sarcină, precum și presiunea necesară la consumator.
Pierderile depind de debit, diametru, material și configurație.
Diametrul conductei trebuie dimensionat hidraulic.
Pompele de suprafață rămân supuse limitărilor fizice ale aspirației.
Nivelul dinamic poate modifica înălțimea necesară și condițiile de funcționare.
Trebuie verificate rezistența la abraziune, particulele admise și presiunea disponibilă.
Supradimensionarea nu garantează eficiență sau durabilitate.
Motorul trebuie să poată acoperi solicitarea mecanică a pompei în domeniul de funcționare prevăzut.
O aspirație proiectată necorespunzător poate favoriza cavitația și reducerea performanței.
Două pompe trebuie comparate la debit și înălțime manometrică echivalente.
Înainte de alegerea unui model, verifică următoarele aspecte:
Dimensionarea unei pompe agricole nu se încheie după calcularea debitului necesar.
Pompa trebuie să asigure și energia necesară ridicării apei, compensării pierderilor din conducte și alimentării consumatorilor la presiunea cerută.
În exemplul ipotetic analizat, instalația necesită aproximativ 10 m³/h la o înălțime manometrică totală de 32,5 m. Puterea hidraulică rezultată este de aproximativ 0,89 kW, dar puterea mecanică și cea electrică necesare sunt mai mari din cauza pierderilor energetice.
Aceste rezultate nu definesc un model comercial concret. Ele ilustrează metoda prin care se stabilesc cerințele tehnice.
Alegerea între pompă submersibilă, pompă de suprafață și motopompă trebuie făcută în funcție de sursa de apă, condițiile de aspirație, disponibilitatea energiei și caracteristicile instalației.
Verdict tehnic: o pompă potrivită este aceea care poate funcționa în domeniul recomandat de producător, furnizând debitul necesar la înălțimea manometrică reală, fără a depăși limitele hidraulice, mecanice sau electrice ale echipamentului.
După stabilirea punctului de funcționare și alegerea tipului de pompă, următorul pas este evaluarea duratei de utilizare, a consumului energetic, a întreținerii și a costului total de exploatare.
După stabilirea debitului necesar și a înălțimii manometrice totale, următorul pas este evaluarea regimului de funcționare. O pompă agricolă trebuie să poată livra volumul de apă necesar în intervalul disponibil, fără să depășească limitele de exploatare stabilite de producător.
Nu există un număr universal de ore pe zi considerat optim pentru toate pompele. Unele echipamente sunt proiectate pentru funcționare continuă în condiții specificate, în timp ce altele au restricții privind durata de utilizare, numărul de porniri sau temperatura de funcționare.
Durata de funcționare depinde de tipul pompei, motor, răcire, punctul de funcționare, calitatea apei și programul de irigare.
Principiul esențial: o pompă nu trebuie aleasă doar pentru că poate funcționa multe ore. Trebuie verificat dacă poate funcționa în regimul necesar, la debitul și înălțimea manometrică solicitate, conform documentației producătorului.
Timpul de pompare se calculează pornind de la volumul de apă care trebuie livrat și debitul efectiv al pompei.
Formula este:
t = V / Q
Unde:
Presupunem că trebuie pompați 80 m³ de apă, iar echipamentul furnizează efectiv 10 m³/h la înălțimea manometrică a instalației.
t = 80 m³ / 10 m³/h
t = 8 ore
În aceste condiții, pompa are nevoie de 8 ore pentru livrarea volumului.
Calculul presupune că debitul rămâne aproximativ constant și nu include întreruperi pentru alimentare, întreținere sau alte operații.
Dacă aceeași instalație furnizează efectiv numai 8 m³/h:
t = 80 m³ / 8 m³/h
t = 10 ore
Reducerea debitului mărește timpul necesar pentru transportul aceluiași volum.
De aceea, durata de funcționare trebuie estimată folosind debitul real la punctul de funcționare, nu debitul maxim publicitar.
Regimul de funcționare descrie modul în care motorul și pompa sunt utilizate în timp.
În aplicațiile agricole, echipamentele pot funcționa în intervale lungi, cu porniri și opriri programate sau cu variații ale debitului.
Funcționarea continuă presupune exploatarea echipamentului fără opriri programate pe durata intervalului analizat.
Un astfel de regim este permis numai dacă pompa și motorul sunt proiectate pentru condițiile respective.
Trebuie respectate cerințele privind răcirea, temperatura, alimentarea și domeniul hidraulic de funcționare.
O pompă submersibilă poate avea, de exemplu, cerințe specifice privind circulația apei în jurul motorului.
Nu trebuie presupus că simpla scufundare în apă garantează răcirea corespunzătoare în orice configurație.
În regim intermitent, pompa funcționează în cicluri separate de perioade de oprire.
Acest mod de exploatare poate fi potrivit pentru sisteme de irigare sectorizate sau pentru instalații cu rezervor de acumulare.
Totuși, pornirile frecvente pot solicita motorul și echipamentele de comandă.
Numărul maxim admis de porniri și condițiile de repornire trebuie verificate în manualul modelului.
Nu există un răspuns universal.
Dacă echipamentul permite funcționarea continuă în condițiile respective, un interval de 8 ore poate fi compatibil cu regimul său de exploatare.
Pentru alte modele sau condiții, pot exista limitări.
Durata zilnică trebuie corelată cu necesarul de irigare și cu instrucțiunile producătorului.
O pompă centrifugă este proiectată pentru un anumit domeniu de debite și înălțimi manometrice.
Funcționarea prelungită în afara domeniului recomandat poate afecta randamentul, solicitările hidraulice și fiabilitatea.
La debite foarte reduse pot apărea condiții nefavorabile, inclusiv încălzirea lichidului în pompă, recirculări interne sau alte solicitări hidraulice, în funcție de construcție.
Unele modele au un debit minim de funcționare specificat de producător.
Nu trebuie presupus că o pompă poate funcționa nelimitat cu refularea închisă.
La debite ridicate, pompa poate ajunge în afara domeniului recomandat.
În funcție de model, pot apărea solicitări mecanice, cerințe crescute privind condițiile de aspirație sau modificări ale puterii absorbite.
Limitele trebuie verificate pe curbele tehnice ale pompei.
Punctul de randament maxim, cunoscut și ca BEP, este punctul în care randamentul pompei atinge valoarea maximă pentru condițiile de referință.
Nu este obligatoriu ca instalația să funcționeze permanent exact în acest punct.
Totuși, alegerea trebuie să urmărească domeniul de funcționare recomandat de producător, pentru a limita pierderile energetice și solicitările necorespunzătoare.
Consumul de energie electrică depinde de puterea activă absorbită și de timpul de funcționare.
Pentru o putere constantă, formula este:
E = Pel × t
Unde:
Puterea nominală a motorului nu trebuie confundată automat cu puterea electrică absorbită la punctul de funcționare.
Continuăm exemplul ipotetic din partea a doua, în care puterea electrică absorbită a fost estimată la aproximativ 1,74 kW.
Presupunem că pompa funcționează 8 ore pe zi.
Ezi = 1,74 kW × 8 h
Ezi = 13,92 kWh
Pentru 80 de zile de funcționare:
Etotal = 13,92 kWh/zi × 80 zile
Etotal = 1.113,6 kWh
Rezultatul este valabil pentru ipoteza unei puteri absorbite constante de 1,74 kW pe durata celor 640 de ore.
Într-o instalație reală, puterea poate varia odată cu debitul, nivelul apei și modul de control.
Formula simplificată este:
Cost = E × Tarif
Unde tariful este exprimat în lei/kWh.
Pentru o estimare corectă trebuie utilizat tariful efectiv aplicabil consumatorului, incluzând componentele relevante ale facturării.
Nu se poate stabili un cost anual universal fără cunoașterea consumului și a condițiilor contractuale.
În cazul unei pompe cu control al turației, puterea absorbită poate varia în timp.
Energia totală se determină prin însumarea consumurilor corespunzătoare diferitelor intervale de funcționare.
O aproximare este:
Etotal = P1 × t1 + P2 × t2 + ... + Pn × tn
Economiile potențiale depind de caracteristica instalației și de modul de control. Nu orice reducere a turației produce aceeași reducere procentuală a consumului.
Consumul unei motopompe depinde de motor, sarcina mecanică, turație și condițiile de funcționare.
Nu este corect să atribui un consum fix tuturor motopompelor de aceeași putere nominală.
Pentru o estimare realistă trebuie utilizată documentația motorului sau măsurători efectuate în condiții comparabile.
Dacă este cunoscut consumul orar mediu:
Ctotal = Ch × t
Unde:
Presupunem că o motopompă are un consum mediu măsurat de 1,8 l/h în regimul analizat.
Valoarea este aleasă exclusiv pentru exemplificare și nu reprezintă o specificație pentru o anumită marcă sau putere.
Pentru 640 de ore de funcționare:
Ctotal = 1,8 l/h × 640 h
Ctotal = 1.152 litri
Calculul este corect numai dacă media de 1,8 l/h este reprezentativă pentru întregul interval.
Nu în mod direct.
Un motor de 7 CP nu funcționează obligatoriu permanent la puterea nominală.
Sarcina reală depinde de puterea mecanică absorbită de pompă în punctul de funcționare.
Consumul specific al motorului poate varia în funcție de sarcină și turație.
Nu poate fi formulată o regulă universală în litri pe oră sau în procente de economie.
Motoarele diesel și cele pe benzină au caracteristici diferite, dar comparația economică trebuie realizată între echipamente care furnizează aceeași performanță hidraulică.
Trebuie luate în considerare consumul real, prețul combustibilului, întreținerea și investiția inițială.
Comparația trebuie făcută pentru același volum de apă transportat la aceeași înălțime manometrică totală.
Nu este suficient să compari prețul energiei electrice cu prețul unui litru de combustibil.
Un indicator util este costul energetic pe metru cub:
Cost specific = Cost energetic total / Volum pompat
Unitatea de măsură este lei/m³.
Indicatorul permite compararea costurilor de energie pentru același serviciu de pompare.
Presupunem:
Tariful este ales exclusiv pentru demonstrarea calculului și nu reprezintă o ofertă comercială.
Cost energetic = 1.113,6 × 1 = 1.113,6 lei
Cost specific = 1.113,6 / 6.400
Cost specific = 0,174 lei/m³
Rezultatul nu include investiția inițială, mentenanța sau alte costuri de exploatare.
Presupunem că motopompa livrează același volum de 6.400 m³ în 640 de ore, cu un consum mediu de 1,8 l/h.
Consumul total este de 1.152 litri.
Pentru exemplificare, folosim un preț ipotetic al combustibilului de 7 lei/litru.
Cost combustibil = 1.152 × 7 = 8.064 lei
Cost specific = 8.064 / 6.400
Cost specific = 1,26 lei/m³
Acesta este un exemplu matematic, nu o comparație între două modele comerciale verificate.
Consumul orar, randamentul și prețurile alese pot modifica semnificativ rezultatul.
În plus, trebuie incluse costurile de instalare, alimentare electrică, întreținere și eventualele echipamente auxiliare.
Consumul specific de energie electrică exprimă cantitatea de energie necesară pentru pomparea unui metru cub de apă.
Formula este:
e = E / V
Unde:
Folosim valorile ipotetice din exemplul anterior:
e = 1.113,6 kWh / 6.400 m³
e = 0,174 kWh/m³
Acest indicator este util pentru urmărirea performanței energetice.
Totuși, două instalații nu trebuie comparate exclusiv după kWh/m³ dacă funcționează la înălțimi manometrice diferite.
Pomparea apei la o înălțime mai mare necesită, în condiții comparabile, mai multă energie hidraulică pentru fiecare metru cub.
Randamentul arată ce proporție din energia furnizată este transformată în energie hidraulică utilă.
Pierderile apar atât în pompă, cât și în motor și, după caz, în echipamentele de control.
La același debit și aceeași înălțime manometrică, un randament global mai ridicat înseamnă, în general, un consum energetic mai mic.
Pentru un ansamblu electric:
ηglobal = Ph / Pel
Unde:
În funcție de configurație, randamentul global poate include pierderile din motor și din echipamentele electronice de comandă.
Presupunem că două ansambluri trebuie să furnizeze aceeași putere hidraulică de 1 kW.
Primul are un randament global ipotetic de 50%:
Pel1 = 1 / 0,50 = 2 kW
Al doilea are un randament global ipotetic de 65%:
Pel2 = 1 / 0,65 ≈ 1,54 kW
Diferența de putere electrică absorbită este de aproximativ 0,46 kW.
La 1.000 de ore de funcționare în aceleași condiții, diferența de energie ar fi de aproximativ 462 kWh.
Valorile sunt ipotetice și nu reprezintă performanțele unor produse concrete.
Economia reală trebuie calculată pe baza curbelor și a regimului de utilizare al echipamentelor comparate.
Fiabilitatea unei pompe depinde de dimensionare, instalare, condițiile de utilizare și întreținere.
Nu există o durată universală de viață, precum 5 sau 10 ani, care să poată fi garantată pentru toate pompele agricole.
Două echipamente identice pot avea istorice de exploatare diferite dacă funcționează în condiții diferite.
Pompa trebuie exploatată în domeniul de debit și înălțime manometrică recomandat de producător.
Funcționarea prelungită în afara acestui domeniu poate crește solicitările asupra componentelor.
Funcționarea fără apă poate afecta etanșările, răcirea sau alte componente, în funcție de tipul pompei.
În instalațiile în care există riscul scăderii nivelului sursei, trebuie evaluate dispozitivele de protecție adecvate.
Acestea pot include senzori de nivel, protecții electrice sau funcții integrate de monitorizare, în funcție de model.
Nisipul și alte particule solide pot contribui la uzura componentelor hidraulice.
Pompa trebuie aleasă pentru calitatea apei disponibile.
Nu este suficient să verifici doar dimensiunea maximă a particulelor; contează și concentrația și caracterul abraziv al acestora.
Condițiile de aspirație trebuie să respecte cerințele producătorului.
O conductă de aspirație necorespunzătoare sau un nivel prea scăzut al apei poate contribui la apariția cavitației.
Pentru pompele electrice trebuie respectate cerințele privind alimentarea, protecțiile motorului și instalarea.
Protecția împotriva suprasarcinii, condițiile de împământare și alte măsuri trebuie stabilite conform echipamentului și cerințelor tehnice aplicabile.
Intervențiile asupra instalațiilor electrice trebuie realizate de personal competent.
Motopompele cu motor termic necesită întreținerea atât a motorului, cât și a componentei hidraulice.
Programul de întreținere trebuie preluat din manualul modelului concret.
Uleiul trebuie să respecte specificația de vâscozitate și performanță recomandată de producător.
Intervalul de schimb depinde de motor și de condițiile de exploatare.
Nu trebuie utilizată o regulă universală de schimb la 50 de ore pentru toate motopompele.
Unele motoare pot avea intervale diferite pentru primul schimb și pentru schimburile ulterioare.
În mediul agricol, praful poate afecta filtrul de aer al motorului.
Verificarea și curățarea trebuie realizate conform manualului.
Un filtru de aer deteriorat sau montat incorect poate permite pătrunderea impurităților în motor.
Combustibilul trebuie să respecte cerințele motorului.
Depozitarea necorespunzătoare poate afecta calitatea combustibilului și funcționarea sistemului de alimentare.
Pentru perioade lungi de neutilizare, procedura de pregătire pentru depozitare trebuie preluată din manual.
Nu toate motoarele necesită aceeași procedură de golire a rezervorului sau de utilizare a unui stabilizator.
Înainte de utilizare trebuie verificate eventualele scurgeri, deteriorări vizibile și condițiile de conectare a conductelor.
La pompele care necesită amorsare, procedura trebuie realizată conform instrucțiunilor producătorului.
Vibrațiile pot influența în timp anumite îmbinări.
Inspecțiile trebuie realizate conform programului de întreținere, fără intervenții asupra componentelor fierbinți sau aflate în mișcare.
Pompele submersibile sunt utilizate frecvent pentru alimentarea din puțuri și foraje.
Întreținerea lor diferă de cea a motopompelor de suprafață.
Cablul și conexiunile trebuie să fie adecvate utilizării submersibile și condițiilor de instalare.
Deteriorarea izolației poate reprezenta un risc electric și poate afecta funcționarea echipamentului.
Verificările și intervențiile trebuie realizate de personal competent, conform instrucțiunilor producătorului.
Nivelul dinamic al puțului poate varia în timpul exploatării.
Dacă nivelul scade sub limita admisă pentru pompă, pot apărea probleme de alimentare și răcire.
Trebuie respectate condițiile de instalare și submersia minimă cerută de producător.
Modificările persistente ale debitului sau presiunii pot indica probleme ale pompei, ale sursei sau ale instalației.
Aceste simptome trebuie investigate înainte de stabilirea cauzei.
Un conținut ridicat de particule abrazive poate contribui la uzura componentelor hidraulice.
Trebuie verificate limitele admise de producător și condițiile puțului.
Nu există această obligație universală.
Unele pompe sunt destinate instalării permanente, în timp ce altele pot fi utilizate sezonier.
Decizia privind demontarea și depozitarea trebuie luată conform instrucțiunilor producătorului și condițiilor amplasamentului.
Demontarea inutilă poate introduce riscuri suplimentare pentru cablu, conexiuni și instalație.
Înainte de reluarea utilizării, este recomandată verificarea instalației și a echipamentului.
Operațiile concrete depind de tipul pompei și de documentația producătorului.
Trebuie verificată disponibilitatea apei și, dacă este relevant, variația nivelului în timpul pompării.
Un debit disponibil insuficient poate afecta funcționarea chiar dacă pompa este dimensionată corect.
Conductele, racordurile și robinetele trebuie inspectate pentru eventuale scurgeri sau deteriorări.
Pierderile de apă pot crește volumul care trebuie pompat și pot modifica performanța sistemului.
Filtrele utilizate pentru protecția pompei sau a sistemului de irigare trebuie întreținute conform instrucțiunilor.
Colmatarea poate introduce pierderi suplimentare de presiune.
Trebuie verificate funcțiile de pornire, oprire și protecție.
În instalațiile automatizate, senzorii și comenzile trebuie să funcționeze conform configurației proiectate.
Dacă sunt disponibile instrumente adecvate, pot fi verificate debitul, presiunea și puterea absorbită.
Compararea cu valorile inițiale poate ajuta la identificarea modificărilor de performanță.
Depozitarea trebuie realizată conform manualului motorului și al pompei.
Procedurile pot diferi în funcție de combustibil, construcția echipamentului și durata perioadei de neutilizare.
Îndepărtează murdăria și resturile vegetale conform instrucțiunilor producătorului.
Evită introducerea apei în componente electrice, în sistemul de admisie sau în alte zone sensibile.
Apa rămasă în anumite componente poate îngheța și poate provoca deteriorări.
Procedura de golire sau protecție trebuie realizată conform manualului.
Pentru depozitarea pe termen lung, urmează procedura recomandată pentru motorul concret.
Nu presupune că golirea completă a rezervorului sau utilizarea unui stabilizator este soluția corectă pentru orice model.
Depozitează echipamentul în condițiile recomandate de producător, protejat împotriva deteriorării și accesului neautorizat.
Combustibilul și echipamentele cu motor termic trebuie gestionate cu respectarea măsurilor de siguranță aplicabile.
Problemele de funcționare pot avea cauze hidraulice, mecanice, electrice sau legate de sursa de apă.
Simptomele nu trebuie atribuite automat unei singure componente.
Cauzele posibile includ:
Diagnosticarea trebuie să includă verificarea debitului și a condițiilor hidraulice.
În funcție de tipul echipamentului, pot exista probleme de alimentare electrică, comandă, protecție, combustibil sau mecanică.
Trebuie consultată procedura de diagnosticare din manual.
Zgomotele pot avea legătură cu aerul, cavitația, vibrațiile sau uzura mecanică.
Nu orice zgomot indică aceeași defecțiune.
Oprirea poate fi provocată de sisteme de protecție, probleme de alimentare sau condiții de funcționare necorespunzătoare.
Nu trebuie dezactivate protecțiile pentru a menține pompa în funcțiune.
Variațiile pot fi asociate schimbării consumului, nivelului sursei, comenzilor sau condițiilor hidraulice.
Trebuie analizată configurația instalației și funcționarea sistemului de reglare.
Prețul inițial nu reflectă întotdeauna costul total de utilizare.
Trebuie analizate energia, întreținerea și compatibilitatea cu instalația.
O comparație energetică este relevantă numai dacă echipamentele furnizează servicii hidraulice echivalente.
Puterea nominală nu garantează un randament mai bun.
Funcționarea necorespunzătoare poate crește solicitările și poate afecta fiabilitatea.
Lipsa apei poate deteriora anumite componente.
Protecția trebuie adaptată echipamentului și sursei.
Filtrele colmatate pot modifica pierderile de presiune și condițiile de funcționare.
Intervalele și procedurile de întreținere trebuie respectate conform manualului.
Produsele utilizate trebuie să respecte cerințele motorului.
Scăderea nivelului poate modifica condițiile de aspirație sau submersie.
Particulele abrazive pot contribui la uzură.
Trebuie respectate limitele admise de producător.
Durabilitatea depinde de condițiile reale de exploatare și întreținere.
Conductele, cablurile, protecțiile și lucrările auxiliare pot influența semnificativ investiția totală.
Costul total de exploatare permite compararea mai multor soluții pe o perioadă definită.
Nu trebuie confundat cu prețul de achiziție.
Pentru o perioadă de analiză aleasă:
CT = Cinițial + Cenergie + Cîntreținere + Creparații + Calte
Unde toate valorile sunt exprimate în lei.
Într-o analiză economică detaliată, costurile viitoare pot fi actualizate la valoarea prezentă, iar valoarea reziduală a echipamentului poate fi luată în considerare.
O perioadă de cinci ani poate fi aleasă ca orizont de comparație pentru anumite proiecte.
Totuși, aceasta nu reprezintă durata standard de viață a unei pompe și nici perioada garantată de amortizare.
Orizontul de analiză trebuie adaptat investiției și condițiilor de exploatare.
Nu.
Un preț mai mare poate fi asociat unor caracteristici constructive sau performanțe diferite, dar nu garantează un cost total mai mic.
Comparația trebuie făcută între modele care îndeplinesc aceeași cerință hidraulică.
Marca poate fi un criteriu comercial, dar nu înlocuiește verificarea tehnică.
Înainte de cumpărare, este recomandată compararea documentației modelelor disponibile.
O fișă tehnică utilă trebuie să permită evaluarea debitului și a înălțimii manometrice la punctul solicitat.
Valorile maxime izolate nu sunt suficiente pentru dimensionare.
Modelul trebuie să poată funcționa în condițiile necesare, conform recomandărilor producătorului.
Manualul trebuie consultat pentru condițiile de alimentare, regimul de funcționare și întreținere.
Disponibilitatea pieselor și a serviciilor de reparație trebuie confirmată pentru modelul concret și zona în care va fi utilizat.
Nu trebuie presupus că orice produs al unei mărci are aceeași rețea de service.
Condițiile comerciale și tehnice trebuie analizate înainte de cumpărare.
Utilizarea în afara limitelor specificate poate avea consecințe asupra funcționării și asupra condițiilor de garanție.
Nu există un debit universal pentru un hectar.
Acesta depinde de necesarul de apă al culturii, sistemul de irigare și timpul disponibil pentru pompare.
Debitul trebuie calculat din volumul de apă necesar și programul de irigare.
În exemplul ipotetic cu 5.000 m³ distribuiți în 640 de ore, debitul mediu este de aproximativ 7,81 m³/h.
Necesarul din perioada de vârf poate impune un debit diferit.
Este o valoare de performanță declarată pentru anumite condiții.
Nu reprezintă automat debitul disponibil la presiunea necesară irigării.
Reprezintă o limită de performanță a pompei, definită în condițiile producătorului.
La multe pompe centrifuge, înălțimea maximă este asociată unui debit foarte mic.
Depinde de nivelul dinamic al apei și de condițiile de aspirație.
Adâncimea totală a puțului nu este singurul criteriu.
Dacă nivelul apei este prea jos pentru o pompă de suprafață, poate fi necesară o soluție submersibilă.
Nu.
Autoamorsarea nu elimină limitele fizice ale aspirației.
Nu automat.
Trebuie comparate curbele de performanță și puterea necesară la punctul de funcționare.
Consumul depinde de motor, sarcină și turație.
Nu poate fi stabilit corect doar din puterea nominală de 7 CP.
Trebuie consultate datele modelului concret.
Nu există un procent universal de economie.
Comparația trebuie să includă consumurile reale, prețurile combustibililor și costurile de întreținere.
Depinde de model și de regimul de funcționare permis.
Unele echipamente pot funcționa continuu în condițiile specificate, iar altele au restricții.
Numai dacă modelul și condițiile de instalare permit acest regim.
Trebuie respectate cerințele privind răcirea, alimentarea și domeniul de funcționare.
Nu automat.
Supradimensionarea poate conduce la funcționare în afara domeniului favorabil și la costuri suplimentare.
Durata de exploatare depinde de construcție, condițiile de utilizare și întreținere.
Nu există o durată universală garantată pentru toate modelele.
Intervalul trebuie preluat din manualul motorului.
Nu toate motopompele au același program de întreținere.
Depinde de model, instalație și condițiile amplasamentului.
Nu toate pompele submersibile necesită demontare sezonieră.
Numai dacă pompa poate furniza debitul și presiunea necesare și dacă este compatibilă cu aplicația.
Nu toate pompele pentru apă murdară sunt potrivite pentru irigare sub presiune.
Cea care îndeplinește cerințele hidraulice la un cost total de exploatare favorabil, în condițiile concrete ale fermei.
Comparația trebuie să includă investiția inițială, consumul, întreținerea și durata de utilizare estimată.
Măsurile pot include dimensionarea corectă a pompei și conductelor, limitarea pierderilor de sarcină, întreținerea instalației și alegerea unui regim de funcționare adecvat.
Beneficiile trebuie evaluate pentru configurația concretă.
Poate fi justificat, mai ales pentru utilizare frecventă, dar decizia trebuie bazată pe diferența de consum la punctul real de funcționare și pe costul total.
Un randament maxim declarat mai mare nu garantează automat un consum mai mic în orice instalație.
Alegerea unei pompe agricole începe cu stabilirea volumului de apă necesar, a programului de irigare și a debitului de proiectare.
În etapa următoare trebuie calculată înălțimea manometrică totală, care include diferența de nivel, presiunea necesară la consumatori și pierderile de sarcină.
Pompa trebuie selectată pe baza curbei sale de performanță, astfel încât să furnizeze debitul necesar la înălțimea manometrică solicitată și să funcționeze în domeniul recomandat de producător.
Puterea nominală a motorului nu este suficientă pentru evaluarea consumului. Energia necesară depinde de puterea hidraulică, randamentul pompei, randamentul motorului și durata de funcționare.
În cazul motopompelor, consumul de combustibil trebuie estimat din datele motorului la sarcina relevantă sau din măsurători reprezentative. Nu există consumuri orare sau procente de economie valabile pentru toate modelele.
Durata de exploatare depinde de dimensionare, calitatea apei, condițiile de aspirație, răcire, protecții și întreținere.
Nu se poate garanta că o pompă va funcționa un anumit număr de ani fără defecțiuni doar pentru că are o putere mai mare sau provine de la o anumită marcă.
Verdict final: o pompă agricolă bine aleasă este aceea care asigură debitul și presiunea necesare, funcționează în limitele tehnice recomandate și oferă un cost total de exploatare justificat pentru aplicația concretă.
Înainte de cumpărare, solicită fișa tehnică și curba Q–H a modelului, verifică cerințele de instalare și compară consumul energetic pentru același volum de apă transportat în condiții echivalente.
Dimensionarea corectă, întreținerea conform manualului și monitorizarea funcționării sunt măsuri mai solide decât alegerea exclusiv după debitul maxim, puterea motorului sau prețul afișat.